Blog

Een BV is geen BV

Een BV is geen BV cover

Je hebt een goed idee. Je begint. Liefst zo simpel mogelijk. Een eenmanszaak, misschien een VOF met je compagnon. Het werkt, het levert geld op, en je rolt door.

Tot je op een moment aanloopt tegen de grenzen van je structuur. Je wilt een investeerder binnenhalen, maar dat kan niet zomaar in een eenmanszaak. Je IP heeft waarde opgebouwd, maar als je nu overgaat naar een BV moet je afrekenen over waarde die je nog niet hebt gerealiseerd. Je zit in een dwangbuis.

Dit patroon zien we keer op keer bij binnenkomende klanten. Je zou denken dat het ondertussen bekend is. Toch niet.

Wat er verandert

De zelfstandigenaftrek daalt in 2026 naar 1.200 euro en in 2027 naar 900 euro. Ter vergelijking: in 2023 was dat nog 5.030 euro. De MKB-winstvrijstelling is verlaagd naar 12,7%. De charme van de eenmanszaak verdwijnt, fiscaal gezien.

Tegelijkertijd wordt de BV-structuur steeds aantrekkelijker. Beperkte aansprakelijkheid, mogelijkheden voor investeerders, een holdingstructuur die je privévermogen beschermt. Maar dan moet je het wel goed doen. Want één BV is geen BV.

Wat bedoelen we daarmee?

Een enkele BV geeft je maar de helft van de voordelen. Je hebt een holdingstructuur nodig: een holding-BV die de aandelen houdt van je werkmaatschappij. Waarom? Omdat je dan je winst kunt oppotten in de holding zonder direct af te rekenen. Omdat je bij een verkoop de deelnemingsvrijstelling kunt gebruiken. Omdat je privévermogen afgeschermd is van de risico's in je operationele bedrijf. En omdat je bij een verkoop de aandelen van de vennootschap kunt overdragen, waardoor de onderneming in haar geheel mee overgaat. Bij een eenmanszaak moet je activa, contracten en andere onderdelen apart overdragen. Dat is omslachtiger, duurder, en levert bijna altijd gedoe op.

Kortom, besparen op de notaris en accountant bij de oprichting is geen besparing. Het is een schuld die je later met rente terugbetaalt.

De IP-val

Voor tech-founders is er nog een extra risico. Je intellectuele eigendom, de software die je schrijft, het platform dat je bouwt, heeft waarde. Soms al heel vroeg. Als die IP in je eenmanszaak zit en je wilt overstappen naar een BV, ziet de Belastingdienst dat als een overdracht tegen marktwaarde. Over de meerwaarde reken je af via inkomstenbelasting.

Dat kan betekenen dat je belasting betaalt over waarde die alleen op papier bestaat. Geld dat je niet hebt. Een rekening die je niet verwacht.

Zit die IP vanaf dag één in de juiste BV, dan heb je dit probleem niet.

Wat moet je doen?

Begin met een BV. Niet met een eenmanszaak. Niet met een VOF. Richt een holdingstructuur op, ook al voelt het overdreven als je nog aan de keukentafel zit. Het kost je een paar duizend euro aan notaris- en accountantskosten. Het bespaart je tienduizenden euro's aan belasting en juridische kosten als je bedrijf groeit.

En als je al in een eenmanszaak zit: praat met iemand die de overgang kan begeleiden voordat je IP meer waarde krijgt. Hoe langer je wacht, hoe duurder het wordt.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *